Barkod

BARKOD TESCİLİ

Barkod; farklı kalınlıktaki siyah dik çizgiler ve aralarındaki boşluklardan oluşan, verilerin Barkodkendiliğinden ve hatasız bir şekilde farklı bir ortama aktarılması için kullanılan bir sistemdir. Barkod tescili şirketin barkod sistemini kullandığını gösterir. Barkod sistemi kullanmak isteyen şirket yada firmalar bu üyeliğe dahil olmak zorundadırlar.

Barkod sistemini gerçek ya da tüzel her kişi kullanabilmektedir. Ülkemizde barkod sayıları 869 ile başlamaktadır. Bu numara ülkemize tanımlanmış olan ülke kodumuzdur. 3 haneli ülke kodundan sonra genellikle 6 haneli firma kodu gelmektedir. Bu kısım firmaya tanımlanmış olan bölüm numaralarıdır. Son olarak ise 3 haneli 001 – 999 Aralığında olan firma tarafından belirlenecek ürün kodu bölümü gelmektedir.

Barkodlama da 999 çeşit ürüne farklı rakamlardan oluşan barkod numarası verilebilir. Şayet firma 999 adetten fazla bir ürün çeşidine sahip ise yani firmanın ürün sayısı 1000 i geçiyor ise 10 000 li ya da 100 000 li çeşitlikte barkod tahsisi de mümkündür. En sonda yer alan 13. basamak kontrol basamağıdır ve barkod sistemi bu basamağı otomatik olarak belirler. Kontrol basamağı doğrulama yapılmasının kontrolünü sağlar. Barkod tescili durumunda firma son yılının göstergesi olan cirosuna istinaden barkod harcı ödemektedir. Barkod tescili sistemine üyeliğini yapmış olan firma her yıl adresine gönderilen tebligat ile ödemekle mükellef olduğu barkod harcını yatırmak zorundadır. Bu barkod harçlarını yani aidatlarını ödemediği takdirde üyelikten men edilmekle beraber firma hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.